Robert Joseph Maddix

Robert Joseph Maddix

Served during the following dates: 1993-03-29; 1996-11-18

MADDIX, ROBERT JOSEPH, youth worker and civil servant; b. 26 September 1960 in Wellington, son of Rene Maddix and Alice Gallant; m. 17 July 1982 Cathy Fraser, and they had two children, Keenan and Brody; Roman Catholic.        Maddix, a Liberal, was first elected to the Legislative Assembly in the general election of 1993 for 3rd Prince. He was elected in the general election of 1996 for the new electoral district of Evangeline-Miscouche. He was defeated in the general election of 2000. In 1997 he was named Opposition critic for economic development and tourism. During his time in the Legislature, he served on a number of Legislative Committees, including community affairs and economic development, agriculture, forestry and environment, social development, privileges, rules and private bills, and the Standing Committee on the Constitution of Canada. Maddix was also on the Community Consultative Committee. From 1999 to 2000, he served as Opposition House Leader.        Maddix received his early education in Evangeline and at the Evangeline Regional High School. From 1978 to 1979, he attended Universite de Moncton, where he studied administration. From 1979 to 1980, Maddix was a student in the accounting technician program ottered by Holland College. From 1980 to 1988, he worked at Jeunesse Acadien Limitee in Wellington. Maddix was employed as a tourism development officer in the Department of Tourism and Parks from 1988 to 1992. From May to September 2000, Maddix worked as an assistant to Joe McGuire, Member of Parliament for Egmont. He currently works as an economic development officer at Baie Acadienne in Wellington.        For some time Maddix has been actively involved in the province’s Francophone community. He was the founding president of the Club Richelieu Evangeline and the first recipient of the Provincial Acadian Youth Award. Maddix received the Ordre de la Pleiadre for his contribution to the Francophone community. For several years, he worked as an organizer of the Prince Edward Island delegation to Les Jeux d’Acadie and has been active in community youth groups. Robert Maddix lives with his family in Abrams Village.        Cathy Maddix, a native of Summerside, was born on 31 December 1960. She is the daughter of Joseph Fraser of Summerside and Theresa Kilbride, originally from Portage.

References: CPG 1998-1999; Guardian 7 June 1989, 9 May 1996; Questionnaire to Former MLAs. Guide to abbreviations

We currently do not have an image of this Member in the collection. Can you help?