Creelman MacArthur

Creelman MacArthur

Served during the following dates: 1919-07-24; 1923-07-24

MACARTHUR, HONOURABLE CREELMAN, merchant and business person; b. 12 June 1874 in Summerside, son of Jeremiah MacArthur and Ellen Donald; m. first 5 July 1899 Hannah Lois Beattie, and they had tour children, Katherine Adele, Dorothy Grace, Constance Creelman, and Marion Beattie; m. secondly 10 February 1937 Muriel Mabel Lee, and they had one son, Creelman Lee; Presbyterian; d. 27 December 1943 in Summerside.        MacArthur, a Liberal, was first elected to the Legislative Assembly in the general election of 1919 for 5th Prince. He was re-elected in the general election of 1923. He resigned his seat to accept an appointment to the Senate on 5 September 1925, where he served until his death.        MacArthur was educated at the local school in Summerside and at Summerside High School. Fie worked in Summerside with R T. Holman Limited and later as president of Brace MacKay and Company and of Harding Motors Limited. MacArthur was vice-president of the Mount Sherman Company and a director of Central Trust Company of Canada. He served on the Summerside Town Council from 1912 to 1913. Creelman MacArthur died 27 December 1943.        Hannah MacArthur died 11 May 1932. Constance MacArthur married John David Stewart* who represented 5lh Queens from 1959 to 1970. He was the son of Premier James D. Stewart*.

References: CDP pp. 385-86; CPG 1921, 1924, 1929; Maple Leaf Magazine January-February 1944. Patriot 27 December 1943, 29 December 1943. Guide to abbreviations

We currently do not have an image of this Member in the collection. Can you help?