George Roland Henderson

George Roland Henderson

Served during the following dates: 1974-04-29; 1978-04-24; 1979-04-23

HENDERSON, GEORGE ROLAND, electrician and shellfish technician; b. 10 November 1935 in Freeland, son of R Edgar Henderson and Hazel Edna Hardy; 111. 27 August 1960 Brenda Lue Matthews, and they had three children. Robert, Holly, and Jason; Presbyterian.        Henderson, a Liberal, was first elected to the Legislative Assembly in the general election of 1974 for 2nd Prince. He was re-elected in the general elections of 1978 and 1979. From 1974 to 1978, he served as Minister of Fisheries and Minister of Labour. Henderson was Minister of Highways and Minister of Public Works from 1978 to 1979. On 3 January 1980, he resigned his seat in the Legislature to run in the federal election of that year. Henderson was elected to the House of Commons for Egmont and was re-elected in 1984. He was appointed Parliamentary Secretary to the Minister of Fisheries and Oceans in March 1980 and remained in this position for two years. From 1982 to 1984, he served as the Parliamentary Secretary to the Minister of National Defence. While in Opposition, Henderson was the fisheries critic.        Henderson received his early education at the Freeland Public School. From 1950 to 1953, he attended Prince of Wales College in Charlottetown. He was president and general manager of Malpeque Oyster Cultures Incorporated and also worked as a shellfish technician. In 1988 he was appointed to the Canadian Pension Commission, a board that adjudicates pension claims for death and disability from service in the Canadian Armed Forces. George Henderson is retired and lives with his wife in Freeland.        Brenda Henderson is the daughter of Lowell Matthews and Olive Keefe.

References: CPG 1979, 1988; WWPEI p. 56; Guardian 6 January 1988; Journal-Pioneer 12 August 1988; Questionnaire to Former MLAs. Guide to abbreviations

We currently do not have an image of this Member in the collection. Can you help?