Stanley Bruce

Stanley Bruce

Served during the following dates: 1984-11-26; 1986-04-21; 1989-05-29; 1993-03-29

BRUCE, STANLEY, farmer and teacher; b. 29 March 1937 in Heatherdale, son of John Bruce and Margaret Belle MacPhee of Heatherdale; m. 30 June 1967 Anne Louise Thorbourne, and there were no children; Protestant.
Bruce, a Liberal, was first elected to the Legislative Assembly in a by-election held 26 November 1984 for 4th Kings. He was re-elected in the general elections of 1986, 1989, and 1993. He was defeated in the general election of 1982. While in Opposition, Bruce served as forestry critic. In 1986 he was appointed Chair of the Standing Committee on Energy and Forestry. He was a member of the Standing Committees on Agriculture; Energy and Forestry; Education, Community Affairs and Justice; Fisheries, Industry and Tourism; and labour and Agriculture; and the Special Standing Committee on Maritime Economic Integration.
Bruce has resided in Heatherdale throughout his life. He was educated at the public school in Heatherdale and Montague High School from 1943 to 1956, following which he attended Prince of Wales College during the summers of 1957, 1958, and 1959, where he obtained a teaching certificate. An educator for 11 years, he taught in Montague area schools. He was also a director of the Federal Dairy Company and operated a small mixed farm prior to his election to office in 1984. In addition to his involvement in provincial politics, Bruce served as a member of the Valleyfield Community Council. Bruce is a celebrant of his Scottish heritage and enjoys playing traditional Highland music.
Anne Bruce is the daughter of Bruce and Marianna Thorbourne of Liverpool, Nova Scotia.

References: CPG 1982-83. 1986, 1996; Elections PEI; WWPEI p. 20; Guardian 17 March 1993. Guide to abbreviations

We currently do not have an image of this Member in the collection. Can you help?