Betty Jean Brown

Betty Jean Brown

Served during the following dates: 1986-04-21; 1989-05-29

BROWN, BETTY JEAN, registered nurse; b. 31 October 1937 in Charlottetown, daughter of Gordon and Dorothy Roberts; m. 9 September 1960 Murdo M. Brown, and they had two sons, Bruce McQueen and Stephen Andrew; United.
Brown, a Liberal, was first elected to the Legislative Assembly in the general election of 1986 for 3rd Queens. She was re-elected in the general election of 1989. Brown was defeated in the general elections of 1982 and 1993. On 2 May 1986, Brown was appointed Minister of Education in the Joseph A. Ghiz* Administration and served in that Ministry until 1989 when she was appointed Liberal caucus chair.
Brown was elected to the Southport Village Commission in 1973 and served as the chair in 1976. In 1977 she was elected to the executive of the Prince Edward Island Federation of Municipalities and became its first female president in 1979. She served on the executive of the Canadian Federation of Municipalities from 1979 to 1980.
Brown received her early education at the Southport School. She then attended Prince of Wales College in Charlottetown and the Prince Edward Island Hospital School of Nursing. Brown was a trustee of the Southport School Board, a member of the Bunbury-Southport Planning Board, and a director of the Community Improvement Committee. She was a member and secretary-treasurer of the Prince Edward Island Fur Breeders Association. Brown was a member of the Southport Women's Institute and the Prince Edward Island Women's Institute. She helped operate the family fur farm in Southport and worked as a nurse part-time at the Garden of the Gulf Nursing Home. Betty Jean Brown and her husband reside in Stratford.
Murdo Brown is the son of William and Norma Brown.

References: Atlantic Guidebook p. 31; CPG 1993; History of'Southport p. 55; WWPEI p. 20; Common Ground. September/October 1982. Guide to abbreviations

We currently do not have an image of this Member in the collection. Can you help?