Joseph Felix H. Arsenault

Joseph Felix H. Arsenault

Served during the following dates: 1904-12-07

ARSENAULT, JOSEPH FELIX H, merchant, postmaster, lobster canner, and justice of the peace; b. 15 February 1866 in Urbainville, son of Hubert Arsenault and Sophie Arsenault; m. 24 November 1892 Emelie Bernard, and they had six children, none of which are known; Roman Catholic; d. 28 January 1946 in Charlottetown. Arsenault, a Liberal, was elected to the Legislative Assembly in the general election of 1904 for 3rd Prince. Previously he had been defeated in the general election of 1900, and was defeated in the general election of 1908.
Arsenault received his education at the school in Egmont Bay, following which he moved to the United States, remaining there for a few years. Upon returning to the Island, Arsenault opened a successful general store and operated a lobster cannery. He also served as postmaster and Justice of the Peace. At this time he lived on Higgins' Road in Lot 13. J. F. H. Arsenault died in Charlottetown on 28 January 1946.
Emelie Arsenault was the daughter of Joseph Bernard and Lisette Gallant. She died in Charlottetown on 13 December 1935.

References: Acadiens p. 86; CPG 1901, 1905, 1909; Elections PF.I; Past and Present pp. 608-609; Guardian 29 July 1981 Guide to abbreviations

We currently do not have an image of this Member in the collection. Can you help?