Joseph Wilfred Arsenault

Joseph Wilfred Arsenault

Served during the following dates: 1947-12-11; 1951-04-26

ARSENAULT, JOSEPH WILFRED, school teacher, college professor, school supervisor, and president of Fishermen's Loan Board; b. 5 March 1906 in St. Raphael, son of Joseph H. Arsenault and Marie Pitre; in. 6 September 1950 Yvonne Gaudet, and they had one child, jean-Paul; Roman Catholic; d. 19 April 1971 in Montreal.
Arsenault, a Liberal, was first elected to the Legislative Assembly in the general election of 1947 for 3rJ Prince. He was re-elected in the general election of 1951. In 1948 he was appointed as a Minister without Portfolio. On 12 February 1949, Arsenault was appointed Provincial Secretary, which he held until 1954, when he was again appointed Minister without Portfolio. He resigned his seat in 1954.
Arsenault, known as "Willie," received his primary education at St. Raphael School. Later he attended Queen Square School in Charlottetown, and in 1928 went to St. Dunstan's College. Arsenault was a public school teacher and Supervisor of Acadian schools in the province. He later taught French and physics at Prince of Wales College. Arsenault served as president of the Fishermen's Loan Board. In 1955 he moved to Montreal and taught school. Wilfred Arsenault died 19 April 1971. Arsenault's mother was a native of Hope River. Yvonne Arsenault was the daughter of Emanuel Gaudet of Miscouche and Mannie Cormier of Sackville, New Brunswick.

References: Acadiens pp. 86-87; By the Old Mill Scream pp.198-99, 370; PEL Journal of the Leg. Assembly 1953 p. 2, 1954, p. 2; Maritime Advocate and Amy East January 1950: Patriot 23 April 1971. Guide to abbreviations

Photograph courtesy of PEI Public Archives and Records Office, Reference Number Acc3177/76