Robert Lloyd George MacPhail

Robert Lloyd George MacPhail

Served during the following dates: 1961-07-17; 1962-12-10; 1966-05-30; 1970-05-11; 1974-04-29; 1978-04-24; 1979-04-23; 1982-09-27

MACPHAIL, C.M., HONOURABLE ROBERT LLOYD GEORGE, merchant; b. 22 March 1920 in New Haven, son of Robert Archibald MacPhail and Catherine C. MacLean; m. 8 January 1955 Helen MacDougall, and they had four children, Judith Anne, Lynn, Ferne, and Robert; Baptist; d. 2 July 1995 in Charlottetown. MacPhail, a Conservative, was first elected to the Legislative Assembly in a by-election held 17 July 1961 for 2nd Queens. He was re-elected in the general elections of 1962, 1966, 1970, 1974, 1978, 1979, and 1982. He held the Ministries of Industry and Natural Resources, and Tourism and Development, from 16 June 1965 until 28 July 1966. During his time in Opposition, from 1966 to 1978, MacPhail was finance critic. From July 1976 until September of the same year, he served as interim Conservative leader. In the J. Angus MacLean* Administration, MacPhail was appointed Minister of Finance and Chairman of the Treasury Board from 1979 until 1981. He was Minister of Development from 3 May 1979, until the department was phased out in 1980. On 21 October 1982. MacPhail was appointed Minister of Finance and the Chairman of the Treasury Board, as well as Minister responsible for Tourism. On 1 August 1985, he was appointed Lieutenant-Governor of Prince Edward Island. MacPhail received his early education in New Haven, later attending Prince of Wales College. He followed in his father’s footsteps by operating the family’s store, R. A. MacPhail General Merchants, for 30 years. During this time, he also incorporated a farm supply business into the operation. MacPhail served for 14 years as director of the Provincial Exhibition Association and the Charlottetown Driving Park. Before school consolidation, he was a trustee of his local school. He was invested as a Knight of the Order of St. John of Jerusalem. Lloyd MacPhail was a member of the Charlottetown Rotary Club and a fellow of the Canadian Red Cross Society. On 1 March 1995, he received the Order of Canada. MacPhail was a member of the Clyde River Baptist Church where he served as deacon, Sunday school teacher, trustee, and congregational secretary. Lloyd MacPhail died 2 July 1995. Helen MacPhail, the daughter of John W. MacDougall and Mary E. Beer of Argyle Shore, currently resides in the family home at Clyde River.

References: CPG 1990; WWPEI p 1; Guardian 1 August 1985, 3 July 2001. Guide to abbreviations

Photograph courtesy of PEI Public Archives and Records Office, Reference Number Acc3177/201